Biżuteria to atrybuty, które stanowią uzupełnienie i ozdobę do ubioru tak dla Pań jak i dla Panów. Pozwalają nam one czuć się wyjątkowo w wielu sytuacjach, a ich piękno jest nieprzemijające, choć niestety kruche i delikatne. Właśnie dlatego, należy je pielęgnować, dzięki czemu biżuteria nie straci swojego naturalnego blasku. Jeśli chcesz, aby jak najdłużej spełniały swoje zadanie, powinnaś zacząć o nie dbać już w pierwszym dniu  użytkowania!

Pamiętaj, aby zdejmować biżuterię szczególnie w trakcie wykonywania porządków domowych. Takie działania pozwolą Ci uniknąć uszkodzeń mechanicznych, Twojej ulubionej bransoletki czy łańcuszka. Nie dbając o ten aspekt, możesz narazić swoją biżuterię na zerwanie oraz zarysowanie.

Pamiętaj, aby perfumować się przed nałożeniem łańcuszka, a balsam nakładać po zdjęciu biżuterii, którą możesz narazić na uszkodzenia. Biżuteria pod wpływem kosmetyków może być narażona na zachodzenie reakcji chemicznych.

Pamiętaj, aby nienoszoną biżuterię zawsze przechowywać osobno! Upewnij się, że biżuteria nie ociera się o siebie.

Ostatnią rzeczą, o której nie możesz zapomnieć, to profesjonalne czyszczenie precjozów. Owszem, istnieje wiele domowych sposobów czyszczenia, ale nie zawsze są one zadowalające, a co gorsza, mogą ją narazić na uszkodzenia. Najlepiej do czyszczenia i polerowania używać specjalnych chusteczek, które nabędziesz u jubilera lub oddać biżuterię do fachowca, który zadba o jej piękno.

 

Złota biżuteria, szczególnie klasyczna nie podlega trendom mody. Wybierając prezent dla najbliższej osoby, kupujący powinien kierować się tą złotą zasadą. Aby zachować dobry wygląd biżuterii i jak najdłużej cieszyć się jej pięknem, powinno się przechowywać ją pojedynczo, tak aby ozdoby nie miały ze sobą bezpośredniej styczności. Należy unikać silnych środków chemicznych.

 

Codzienna pielęgnacja biżuterii powinna uwzględniać czyszczenie miękkimi materiałami, a najlepiej bawełnianymi chusteczkami.  

Srebro z dodatkiem ligury ulega procesowi oksydacji – innymi słowy z biegiem czasu ciemnieje. Aby odpowiednio zadbać o srebrną biżuterię należy unikać pozostawiania jej w wilgotnych miejscach oraz przechowywać ją w szkatułkach lub pojedynczych opakowaniach. Wilgoć powoduje utlenianie srebra. Szczególnie należy zwrócić uwagę, aby wyroby wykonane z tego metalu nie miały styczności z detergentami (głównie tymi zawierającymi chlor) oraz innymi środkami czyszczącymi. 

Pozłacane srebro staraj się natomiast chronić przed kosmetykami i wodą. Złocenie naturalnie z biegiem czasu ulegnie wytarciu. Stosując się do ogólnych zasad dbania o biżuterię można spowolnić ten proces. Warto pamiętać również o czyszczeniu swojej srebrnej biżuterii.

 

Kamienie szlachetne potrafią być “wybredne”, dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad ich pielęgnacji. Kwarce, opale, rubiny, ametysty, turkusy oraz agaty nie lubią nadmiernego kontaktu ze słońcem. Bursztyny i perły nie tolerują kontaktu z
lakierem do włosów, oraz nie lubią perfum. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *